Kategorie
Bez kategorii

Łódzki Park Kultury Miejskiej pl

Łódzki Park Kultury Miejskiej

Piotrkowska 282

Za bramą w murze otaczającym od wschodu kompleks Białej Fabryki otwiera się zaskakujący pejzaż miasta sprzed epoki intensywnej industrializacji. Na terenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, w zielonym otoczeniu Parku im. Reymonta, w latach 2006-2008 zgromadzono zróżnicowane przykłady miejskiej zabudowy drewnianej z przełomu XIX i XX w. Zabytkowe budynki, z trudem ocalone i translokowane tutaj z różnych miejsc w Łodzi i regionie, tworzą Łódzki Park Kultury Miejskiej, wcześniej noszący nazwę Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej.

Na kompleks składa się osiem unikalnych obiektów: willa letniskowa z Rudy Pabianickiej, cztery domy rzemieślników, piętrowy dom czynszowy z terenów Łodzi, budynek przystanku tramwajowego ze Zgierza oraz dawny kościół z Nowosolnej. Każdy z nich poddano rekonstrukcji i starannie odnowiono, dążąc do jak najwierniejszego odtworzenia oryginalnego wyglądu. Budynki dobrano tak, by reprezentowały szerokie spektrum dawnej miejskiej zabudowy, i rozmieszczono wzdłuż brukowanych „kocimi łbami” uliczek. Ich układ w przestrzeni nawiązuje wprost do historycznych założeń urbanistycznych Łodzi. Efekt podróży w czasie wzmacnia odpowiednio dobrana mała architektura – latarnie i ławki stylizowane na pochodzące z epoki oraz zabytkowy hydrant.

Koncepcja stworzenia skansenu stanowiącego integralną część Muzeum sięga jeszcze lat 60. XX w., a jej orędowniczką była legendarna pierwsza dyrektorka instytucji, historyczka i krytyczka sztuki Krystyna Kondratiuk. Z powodów finansowych i organizacyjnych na realizację pomysłu trzeba było jednak czekać kilkadziesiąt lat. Niedawno kompleks przeszedł modernizację, w wyniku której od grudnia 2020 r. we wnętrzach zabytkowych domów oglądać można wystawę stałą „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”. Ekspozycja opowiada historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z lat 1820-1989 przez pryzmat codziennego życia jej mieszkańców.

Wkraczając na teren Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej od strony ul. Milionowej, warto zwrócić uwagę na pomnik trzech misiów. To część projektu Łódź Bajkowa, czyli ulokowanych w różnych punktach Łodzi rzeźb przedstawiających kultowych bohaterów seriali animowanych dla dzieci ze Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.